מה זה ייעוץ עסקי?

אני פוגש הרבה בעלי עסקים ששואלים אותי ואת עצמם מה זה בכלל ייעוץ עסקי פיננסי?

הרבה טועים וחושבים שאם הם מנהלים תזרים מזומנים אז יש להם ניהול פיננסי, האמת היא שיש להם בסה"כ ניהול תזרים מזומנים, ואם יש להם בעיית תזרים מזומנים, אז הם בסה"כ מנהלים בעיה. ברוב המקרים עצם ניהול תזרים המזומנים ממש אבל ממש לא יפתור להם את הבעיה.

תפקיד הייעוץ העסקי הפיננסי הוא לקבל תמונת על פיננסית על העסק ולקבל החלטות פיננסיות בהתאם לצרכים של העסק. בשביל לקבל את אותה תמונת על פיננסית, היועץ העסקי הפיננסי חייב קודם כל לרדת לפרטים הפיננסיים הרלוונטיים בעסק ורק לאחר מכן להמליץ ולקבל החלטות.

מה זה אומר לרדת לפרטים הרלוונטיים הפיננסיים בעסק ?

אז ככה, מתחילים קודם כל בלהבין כמה העסק באמת מרוויח כל חודש, אם הוא בכלל מרוויח. יכול להיות שתוך כדי בדיקה נגלה שהעסק בכלל מפסיד. לאחר מכן רואים מה התזרים החודשי, כלומר כמה כסף נשאר לנו כל חודש או כמו שקורה בעסקים רבים: בכמה גדל המינוס כל חודש. לאחר מכן מתחילים בעבודה מקצועית, כאן תפקידו של היועץ העסקי הפיננסי מאד משמעותי בקבלת ההחלטה איזה נתונים לאסוף, בכדי להבין את המצב הפיננסי הקיים.

איזה נתונים תזרימיים כדאי לאסוף:

צריך לעבור על מרכיבי תזרים המזומנים הבאים לפי החלוקה הפנימית שלהם ולסכם אותם:

 

תשלומים מלקוחות

בודקים תוך כמה זמן הלקוחות משלמים – כשבדרך כלל יש כמה סוגי לקוחות וכמה אפשרויות תשלום, כאלה שמשלמים במזומן, כאלה שמשלמים בכרטיס אשראי שהתמורה עליו מגיעה בחודש העוקב או כל שבוע או כל יומיים. יש כאלה שמשלמים בשיקים לדוגמא בשוטף 60, 90 שוטף שיטפון. ויש כאלה שמשלמים בהעברות כספיות לפי המועדים שסוכמו או שבהרבה פעמים מעבר למועדים שסוכמו (הקדמת העברות נדירה כמובן).

תשלום לספקים

לאחר מכן עוברים לתשלומים לספקים – וכאן חוזרות אפשרויות דומות לאפשרויות התשלום של הלקוחות, רק שהפעם זה החלק הפחות נעים כיוון שכאן מוציאים כספים.

לספקים מחו"ל לרוב נשלם מקדמה בעת ההזמנה ואת רוב התשלום עם העברת הסחורה, זה דורש היערכות פיננסית מיוחדת כיוון שלרוב עוברת כחצי שנה מרגע העברת התשלום לספק ועד לקבלת התשלום מהלקוחות עבור אותה הסחורה שנמכרה.

 

לספקים המקומיים נשלם או בכרטיס אשראי, או בשיקים למועדים שונים או בהעברות גם כן למועדים שונים בהתאם לסיכום או כפי שקורה פעמים רבות, בהתאם ליכולת התזרימית שלנו. מי שלחוץ מבחינת תזרימית לרוב יאחר וימתח את הספקים עד קצה גבול היכולת ואף מעבר לזה.

כן האילוצים משפיעים כמובן גם על היכולת לשלם וגם על היחסים עם הספקים. מי שייערך ויבנה יחד עם היועץ העסקי הפיננסי שלו הגנות תזרימיות יוכל לרוב לקבל הנחות משמעותיות בגין הקדמת תשלומים לספקים ובטח ובטח עבור תשלום במזומן (מעטים יכולים לעשות זאת, אבל מי שמסוגל מובטחת לו תשואה של בין 50% – 100% על הכסף בלי להגדיל את המכירות).

תשלומים קבועים

בנוסף תעברו יחד עם היועץ העסקי על כל ההוצאות הקבועות שלכם: אחזקת משרד, משכורות, שיווק, העברות כספים לבעלים (כן, מה לעשות הבית שלכם גם צורך כסף לקיום שלו). מי שלא ייערך בהתאם ויעביר לחשבון הביתי את הכסף הדרוש, יגלה במהרה שהמינוס וההלוואות הפרטיות תופחות ותופחות.

 

ומה עם הרשויות ?

כמובן צריך גם לקחת בחשבון את הרשויות, הן יודעות יפה מאד לדרוש את החלק שלהן ורצוי מאד בזמן. ניתן לחשב מראש את סכומי התשלום למס הכנסה, ביטוח לאומי וגם להעריך כמה יהיה המע"מ (כן ,כן, יועץ עסקי טוב יוכל להעריך גם את המע"מ).

הלוואות

אחרי הרשויות באים החזרי ההלוואות, אשר בעסקים רבים עולים על יכולת ההחזר האמיתית של העסק ויוצרים גירעון נוסף וכדור שלג שהולך וגדל. ישנן מגוון אפשרויות, אשר מביאות עסקים רבים להיקפי הלוואות גדולים. הן מכבידות מאד על הקיום השוטף של העסק וההתפתחות שלו.

העניין הוא שלעיתים רבות בכדי לבנות את העסק שבניתם הייתם צריכים לקחת כספים רבים במהלך הדרך, אם זה כדי לכסות על הפער בין הרווח שהיה בעסק לבין הצריכה הביתית החודשית, אם זה לקניית ציוד ומכונות, אם זה לשיפוץ מקום העסק, לקניית מלאים, להקמת מערך העובדים בעסק ועוד ועוד.
ומה קורה אחרי שהבנו ואספנו את הנתונים הפיננסיים הרלוונטיים בעסק ?

לאחר מכן, ניתן להבין למה תזרים המזומנים נראה כמו שהוא נראה וגם להבין מה הולך להיות קדימה במצב שהדברים מתקיימים כמו שהם.
ואז, אתם לרוב בשלים לעבור לשלב הבא. הייעוץ העסקי הפיננסי יעבור להתמקד בבניית השינויים בעסק והאצת העסק בכדי להביא תוצאות יותר טובות הן מבחינת רווחיות והן מבחינת תזרים המזומנים לעומת המצב שקיים היום.

 

תוכלו לבחון יחד עם היועץ העסקי מה כדאי לעשות בעסק, לדוגמא: איזה מוצרים נוספים כדאי להביא, כמה כסף צריך בשביל זה וכמובן מה ייצא לכם מבחינת רווח נוסף ומתי יגיע הכסף ממכירת המוצרים. איזה עובדים נוספים צריך להביא אם בכלל, בכדי להיערך להגדלת העסק או בכדי לייצב את העסק ולהוריד מכם עבודה. תוכלו לבחון האם שווה להגדיל את פעולות השיווק והפרסום בכדי להביא לקוחות נוספים או האם כדאי לייצר פעולות שיווקיות כדי להביא לקוחות אחרים, אשר יותר מתאימים לכם. ישנם המון דברים שכדאי לבחון ביחד ולקבל עליהם החלטות.

לאחר מכן הייעוץ העסקי הפיננסי יתמקד בסיכום הנתונים, הפיכתם לדו"ח רווח והפסד צפוי ודו"ח תזרים מזומנים צפוי. בדו"ח תזרים המזומנים הצפוי תוכלו לראות מה באמת צרכי האשראי בכדי להמשיך לקיים את העסק ולפתח אותו בהתאם לפעולות שתכננתם לעשות.

 

תמיד אבל תמיד צריך לקחת מרווח בטחון ולהכין יותר כסף ממה שרשום בתכנית. אם לדוגמא מסתמן שצריך כ – 500,000 ₪, קחו הגנה של 20% לפחות, אם אתם לא מסוגלים לייצר את ההגנה הכספית הזו, עדיף לצמצם את התכניות ולצאת לדרך מאתגרת מעט פחות. תזכרו תמיד: בעיות תזרים מזומנים פוגעות בצורה קשה מאד ביכולת שלכם לתפקד וביכולת של העסק לרוץ קדימה.

ייעוץ עסקי טוב, ישים על כך דגש וינסה לייצר לכם חלון הזדמנויות בו תוכלו לפעול בשקט תזרימי, גם אם זה לתקופה מוגבלת בה תנסו לרוץ כמה שיותר מהר ולהגשים את היעדים שלכם. עבודה משותפת שלכם יחד עם היועץ העסקי ובקרה לאורך כל הדרך תוכל להבטיח לכם סיכויי הצלחה טובים יותר וזה המקסימום שניתן לקבל.

שיהיה המון בהצלחה, רותם

X
אקסל במתנה

תזרים המזומנים משיטת רותם זילברמן להורדה ללא תשלום

לחץ כאן להורדה